Home Rreth Nesh Partneret e Sigmes Shėrbimi i Klientit Pensionet Private Kontakt
BESIMI JUAJ, DETYRIMI YNE
Të rejat:   Bashkimi i kompanive Sigma VIG sh.a dhe Interalbanian VIG sh.a    
Vienna Insurance Group
Wiener Städtische Versicherungsverein


SIGMA E-MAIL

Rreth Nesh

HISTORIKU           

SIGMA Sh.a, pjesė e Vienna Insurance Group, ėshtė shoqėria e parė private e sigurimeve nė Shqipėri me tė drejta tė plota juridike pėr tė konkuruar nė treg.

E liēensuar nga Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare pėr sigurimin e tė gjitha kategorive tė sigurimeve tė Jo-Jetės, filloi aktivitetin e saj mė 03.02.1999.

Nė kėto 10 vjet tė krijimit tė saj kompania SIGMA aktualisht zė njė pozicion tė rėndėsishėm nė tregun shqiptar tė sigurimeve. Si shoq ė ria e par ė private e sigurimeve n ė vend, rruga nuk ishte aspak e leht ė, por e sigurtė dhe tani, pas njė dekade, ne e ndjejmė veten mjaft mirė pėr tė vazhduar progresin edhe nė tė ardhmen.

Themelimi i Shoqėrisė sė Sigurimeve Sigma Sh.a shėnon edhe fillimin e proēesit tė liberalizimit tė tregut tė sigurimeve nė Shqipėri, treg, i cili ka evoluar dhe ėshtė plotėsuar pėrgjatė viteve si nė gamėn e produkteve qė ofron, ashtu edhe nė mėnyrėn e funksionimit tė tij duke dhėnė gjithashtu kontributin e saj si njė ndėr bizneset mė tė fuqishme.

Sigma u shėrben me cilėsi tė lartė rreth 100 mijė klientėve, ofron 20 produkte sigurimi, shtrihet me degėt e saj nė tė gjithė territorin shqiptar dhe ka njė prezencė rajonale nė Kosovė e Maqedoni. Kompania zotėron njė situatė financiare tė shėndoshė duke iu pėrgjigjur me shpejtėsi klientėve tė saj.

Ngjarja mė e rėndėsishme pėr kompaninė konsiderohet viti 2007, kur Sigma Sh.a u bė pjesė e VIG (Vienna Insurance Group), grupit mė tė madh tė sigurimeve nė Austri dhe nė vendet e Europės Qendrore e Lindore, e cila aktualisht ze 87 % te aksioneve te shoqerise.

VIG ėshtė me mbi 50 kompani i pranishėm nė 23 vende.

Nisur nga raporti vjetor i vitit 2008 tė VIG-ut p rimet e shkruara bruto (tė pakonsoliduara) arritėn 8.3 miliardė Euro, njė rritje prej 16 % krahasuar me vitin 2007. Biznesi nė vendet e CEE-sė u rrit me 35% krahasuar me 2007-n. Fitimi i grupit ėshtė rreth 540 milionė Euro.

Pėrsa i pėrket kompanisė sonė, gjatė vitit 2008, Sigma Sh.a. pati rezultate inkurajuese me treguesit e saj nė Shqipėri e Kosovė.

Tė ardhurat nga primet arritėn nė mbi 14.4 milionė Euro, nga 12,5 milionė Euro qė ishin nė vitin 2007, me njė rritje 15.2 %.

Kjo rritje e primeve vjen kryesisht nga rritja e tė ardhurave nga sigurimet vullnetare, qė nė vitin 2008 kapėn vlerėn 4 milionė Euro, nga 2 milionė Euro qė ishin nė vitin 2007. Tė ardhurat nga investimet financiare pothuajse u dyfishuan.

Prioriteti ynė ka qenė rritja e nivelit tė shėrbimeve, ku pagesa e shpejtė dhe e plotė nė kohė e dėmeve vazhdon tė ketė parametrat mė tė mirė nė treg dhe pėrbėn dhe veēorinė mė dalluese tė kompanisė sonė. Si rezultat SIGMA Sh.a vazhdon tė jetė LIDER nė tregun rajonal tė sigurimeve dhe faktor i rėndėsishėm pėr zhvillimin dhe konsolidimin e kėtij tregu.

Zgjerimi i gamės sė produkteve tė ofruara ishte njė ndėr objektivat kryesore qė SIGMA me sukses e realizoi nė vitin 2008 dhe ne po fokusohemi nė ofrimin e shėrbimeve nė sigurime pėr tė gjitha llojet e risqeve, si pėr klientė individualė, ashtu edhe pėr korporata.

Ritmet e zhvillimit dhe dedikimi ndaj klientėve, duke i konsideruar ato si partnerė tė rėndėsishėm, reflektojnė sigurinė dhe pėrgjegjshmėrinė ndaj tyre. Kjo pasqyrohet mė se miri nė sloganin e kompanisė sonė:

“BESIMI JUAJ, DETYRIMI YNĖ”.

VIZIONI

Vizioni i Sigma-s Sh.a., pjesė e Vienna Insurance Group, ėshtė shprehur mjaft qartė, qė nė hapat e para tė aktivitetit nė slloganin e saj tė njohur “BESIMI JUAJ, DETYRIMI YNĖ”. Pėr Sigma-n, pjesė e Vienna Insurance Group, do tė thotė ofrimin e produkteve dhe shėrbimeve inovative duke u shėrbyer nė mėnyrėn mė korrekte dhe tė sigurt interesave tė klientėve, punonjėsve dhe aksionerėve.

Me njė drejtim, ndėrtim dhe zhvillim mbi bazat e parimeve tė etikės, tė respektit, tė pėrgjegjėsisė, tė korrektėsisė, tė partneritetit dhe tė punės nė grup Sigma Sh.a ka arritur tė renditet si kompani lider nė fushėn e sigurimeve nė Shqipėri, Maqedoni dhe Kosovė. Kėto parime, sė bashku me kapitalin financiar dhe punonjėsit tanė, janė fuqia dhe siguria jonė.

MISIONI

Misionii Sigma-s Sh.a, pjesė e Vienna Insurance Group, ėshtė tė jetė Kompania Shqiptare Lider nė tregun e sigurimeve, me produkte inovative dhe cilėsore duke ofruar siguri financiare, integritet dhe pėrgjegjshmėri sociale.

STRATEGJIA

Strategjia jonė mbėshtetet jo vetėm nė dėshirėn tonė pėr tė siguruar nė vazhdimėsi suksesin e kompanisė dhe pėr tė pėrforcuar arritjet ndėr vite, por krijon dhe bazat e njė zhvillimi tė qėndrueshėm dhe tė orientuar drejt njė suksesi afatgjatė.

TE DHENA FINANCIARE

SIGMA NDER VITE

ORGANIGRAMA

 

©1999-2014 SIGMA - Pjesë e Vienna Insurance Group Adresa: Rr "Komuna e Parisit", Pall. Lura, P.O.B. 1714, Tirane Tel: +3554258254, Fax: +3554258254, E- mail: info@sigma-al.com